RADY A ZKUŠENOSTI SVATEBNÍHO FOTOGRAFA 

Fotografování a natáčení svatby je pro svůj obsah a neopakovatelnost děje jednou z nejobtížnějších disciplín v tomto oboru. Dá se ale rozhodně dobře zvládnout vždy, když je snaha a zájem na všech stranách. Čerpám z mnohaletých zkušeností získaných při účasti na stovkách svateb na desítkách svatebních míst.
Zde je několik zásadních bodů, které fungují a pomohou. Vždy je ale nutno jednat individuálně
a s rozvahou.

 1. Svatebního fotografa či kameramana (dále jen fotografa) si vyberte dostatečně včas. Když ve vybraného fotografa vložíte důvěru a objednáte si ho, již mu objednávku nerušte třeba z důvodu, že máte jinou nabídku, nabídku kamaráda nebo někoho z rodiny. Vzájemná důvěra je důležitá. Pochopitelně stát se může cokoli, nemoc, vyšší moc...

 2. Dohledejte si na fotografa reference. Nenechte se ovlivnit pouze tím, co vidíte na webu na stránkách fotografů. Z trpké osobní zkušenosti vím, že je to někdy pouze „pozlátko“, které se k Vám již za domluvené peníze nedostane. Ale pravidlem to naštěstí není.

 3. Čtěte, čtěte vše, čtěte dobře nabídky na webových stránkách. Dobře napsané informace Vás okamžitě uvedou do obrazu a ušetříte si čas s dotazováním a čekáním na odpovědi.

 4. Dobrý fotograf si s Vámi rád sjedná schůzku, na které proberete podrobnosti. Věřte však, že fotografování pouze" obřadu a nejen obřadu zvládne i po telefonické domluvě. Fotograf s velkou praxí většinou všechna svatební místa ve svém rajonu zná, je opravdu tak zkušený, že se i na novém místě rychle zorientuje a práci skvěle odvede.

 5. Vyvarujte se šetřit na ceně za fotografie a video a na čase fotografování. Zkušený fotograf zná svoji cenu a má co nabídnou. Nejde jen o to, fotky nafotit, úpravy fotografií obnáší další dlouhé hodiny práce. Fotky a video za x tisícovek bude to jediné, co Vám zbude z vynaložených nákladů v řádů desítek až (dnes běžných) stovek tisíc.

 6. Nechte si od fotografa poradit. Kdo už toho zažil více jak fotograf, který nafotil stovky svateb a byl přítomen řešení množství problémů, které se někdy prostě stanou? Pomůže s drobnostmi jako je třeba zdobení aut, připínání korsáže ženichovi či s problémy při oblékání. Hlídá čas, ví, co by se kdy mělo udělat, aby vše fungovalo.

 7. Vytvořte si s fotografem na těch pár hodin alespoň trochu „osobní vztah“. On je možná ten den jediný, který bude stále nad věcí a oporou a věřte, že oslovování „pane fotografe“ mu není zrovna příjemné. Každý máme jméno a je přece lepší říct: „ Petře, mohl byste mi prosím tady s kamarádkou udělat fotku, nebo s tímhle poradit?" Věřte, funguje to dokonale, jak na úrovni snoubenců, rodičů či kohokoli z přítomných svatebčanů. Na svatbě by si lidé neměli být cizí a odtažití.

 8. Když dojde na akci" samotnou, tak se nechte fotografem vést a nenechte do fotografování moc zasahovat příliš aktivními" třetími osobami. Dobrý fotograf přesně ví, co je potřeba, má nadhled, přehled, svůj styl a řád fotografování a na nic nezapomene. Toto je potřeba s rodinou či kamarády probrat předem, aby při samotném fotografování nedošlo k organizačním konfliktům.

 9. Předem, ještě doma v klidu při plánování svatby, přemýšlejte, s kým se budete chtít fotografovat, ať se jedná o rodinu či kamarády. Promyslete si, jaké skupinky byste chtěli na fotkách mít. Někdy třeba dochází u rozvedených rodičů snoubenců k problému se vedle sebe postavit při fotografování skupinek. S případnými možnými konflikty vždy raději fotografa obeznamte.

 10. Důrazně všem, jak rodině, tak i kamarádům, doporučte či přímo zakažte, aby v průběhu příchodu ženicha a nevěsty k obřadu, či dále při obřadu, měli v rukou své mobily a dívali se na Vás pouze přes displej telefonu. Není zrovna pěkné, když nevěsta přichází a na fotografii jsou ze všech stran do uličky natažené ruce s mobilem a nikoho ze svatebčanů nezajímá nic jiného, než že si ji musí natočit nebo vyfotit. Takové chování opravdu mnohdy dokáže pokazit velkou část fotografií, jakož i celou atmosféru a důstojnost obřadu. Od focení je tam fotograf, ostatní by měli pouze sledovat a užívat si průběh obřadu. Jde výhradně o obřad, před a po obřadu se to „zakazovat“ nedá.

 11. Po obřadu se plně oddejte vůli a režii fotografa, zkušený fotograf, jako třeba já, si vše dokonale zorganizuje. Je to pro něj určitě snadnější a pro věc přínosnější, když je vše v jeho zkušené režii, než když musí zaznamenávat někdy naprosto chaotické jednání svatebčanů, jejich záda a je tam tak nějak navíc.

 12. Víte-li Vy, nebo ten, kdo s organizací pomáhá, o nějakém překvapení (zátah, nasazení chomoutu, koule na nohu…), vždy o tom informujte fotografa, aby s tím mohl počítat.

 13. Komunikujte, mluvte, ptejte se, dávejte jakýkoli, i třeba dle Vás špatný námět na focení. Ze všeho se dá, při dobré vůli všech stran, vytěžit dobrá fotka.

 14. Usmívejte se, bavte se, z ničeho se nestresujte, prostě si ten den užívejte. Profesionální fotograf Vám určitě bude nápomocen, dokáže pobavit přítomné svatebčany, maminky, babičky…, odlehčí někdy zbytečně napjatou atmosféru a pomůže s organizací třeba i celého dne.

 15. Váš fotograf spolu s povinnostmi má i potřeby. Proto s ním počítejte. V případě, že jde s Vámi na hostinu nebo s Vámi prožije velkou část dne, mu rozhodně nabídněte pohoštění, i když třeba v jiném rozsahu než ostatním svatebčanům. Také pro něj nezapomeňte na místo někde u stolečku, avšak rozhodně na dohled od hlavní tabule. Fotograf posazený u stolu v jiné místnosti je k ničemu a dobrý fotograf se tam stejně neposadí, jelikož na Vás neuvidí a bude raději stát na dohled někde opřený o okenní parapet.

Jsem s Vámi, buďte se mnou...

Díky Petr